Heparin Överdosering Symtom

Heparin är ett blodförtunnande läkemedel med blodförtunnande egenskaper som tillverkas av läkemedelsföretaget Baxter Healthcare. Men vissa senaste händelserna, däribland flera överdoser och dödsfall bevisa att Heparin inte är så säker som vad läkarna en gång trodde.

Primära Tecken på Överdosering

Den primära tecknet på en Heparin överdosering är blödning. Detta inkluderar näsblod, blodig urin och även tjärliknande avföring. En annan primär tecken på Heparin överdos är lätt blåmärken. Om du plötsligt befinner dig blåmärken lättare än normalt, eller om du upplever någon av de andra som listas ovan, ska du omedelbart kontakta din läkare.

Andra allvarliga biverkningar

Förutom blödning eller blåmärken finns det flera allvarliga biverkningar som kan tyda på en överdos av heparin. Eventuella tecken på blödning, irritation eller allmänna överkänslighetsreaktioner bör beaktas av läkaren.

Risk för död

Från och med februari 2008, Baxter Health upphörde distributionen av sina flera injektionsflaskor av läkemedlet Heparin efter fyra rapporterade dödsfall och många fler biverkningar.

Behandling av en överdos

Behandling av en överdos av Heparin bör alltid göras av läkare eller sjuksköterska. En injektion av protaminsulfat kan användas för att vända den överdosering, med cirka 1 mg protaminsulfat som krävs för vart 100 USP heparin-enheter.

Vem bör inte ta Heparin

För att minska risken för överdosering eller andra allvarliga biverkningar, bör Heparin inte användas av patienter med svår trombocytopeni.


articoli Correlati